MASERATI GranSport 4.2L V8 6AT (400 HP)
2004–2007
400
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
12.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4244cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298kW |
| Torque | 452Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.6mpg |
| Combined | 18.7L/100km |
| Urban | 28.3L/100km |
| Extra-Urban | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 (Front) - 265/30 Zr19 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |