MASERATI Indy 4.2L V8 5MT RWD (260 HP)
1969–1974
256
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4136cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2598mm |
| Kerb Weight | 1582kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |