MASERATI Indy 4.7L V8 5MT RWD (290 HP)
1969–1974
286
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
156
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4719cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 382Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 251km/h |
| Top Speed | 156mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2598mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205-14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |