MASERATI Indy 4.9L V8 5MT RWD (321 HP)
1969–1974
316
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
160
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4930cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 236kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 257km/h |
| Top Speed | 160mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2598mm |
| Kerb Weight | 1677kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |