MASERATI Levante Trofeo 3.8L V8 8AT AWD (590 HP)
2020–
582
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 582bhp |
| Power | 433.9kW |
| Torque | 730Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5004mm |
| Width | 1969mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 3005mm |
| Kerb Weight | 2170kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |