MASERATI Maserati Bora 4.9L V8 5MT (280 HP)
1971–
280
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4930cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 280bhp |
| Power | 208.8kW |
| Torque | 418Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Combined | 18.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4336mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1130mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1830kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |