MASERATI Maserati GranCabrio Sport 4.7L V8 6AT RWD (460 HP)
2018–
454
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
179
mph
Top Speed
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4691cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 454bhp |
| Power | 338.3kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 288km/h |
| Top Speed | 179mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2941mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |