MASERATI Maserati GranTurismo Folgore 92.5 KWh AWD (762 HP)
2023–
2.7
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.7s |
Dimensions & Weight
| Length | 4958mm |
| Width | 1956mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2929mm |
| Kerb Weight | 2260kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 Zr20 // 295/30 Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |