MASERATI Maserati Grecale Modena 2.0L MHEV AWD 8AT (325 HP)
2023–
321
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1979mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1895kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R20 // 295/40 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |