MASERATI MC 12 6.0L V12 6AT (630 HP)
2004–2005
624
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
205
mph
Top Speed
10.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 624bhp |
| Power | 465kW |
| Torque | 652Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 330km/h |
| Top Speed | 205mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.2mpg |
| Combined | 23.1L/100km |
| Urban | 36.2L/100km |
| Extra-Urban | 15.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5144mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1204mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 (Front) - 345/35 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |