MASERATI Quattroporte I 4.7L V8 5MT (260 HP)
1963–1969
256
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4136cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4978mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1728kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |