MASERATI Quattroporte II 3.0 V6 5MT (190 HP)
1974–1978
188
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2965cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5199mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1732kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |