MASERATI Quattroporte III 4.9 V8
1976–1990
276
bhp
Power
148
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4930cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 392Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1969kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |