MASERATI Quattroporte IV 3.2L V8 Biturbo 6MT (336 HP)
1994–2000
331
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
13.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3217cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 331bhp |
| Power | 247kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.6mpg |
| Combined | 17.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1193kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr17 (Front) - 245/40 Zr17 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |