MASERATI Quattroporte S 4.7L V8 (440 HP)
2008–2012
433
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4691cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 433bhp |
| Power | 323kW |
| Torque | 590Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 24L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 3063mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 Zr18 (Front) - 285/40 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |