MASERATI Quattroporte Sport GT S 4.7L V8 6AT (440 HP)
2009–2013
433
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4691cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 433bhp |
| Power | 323kW |
| Torque | 490Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5095mm |
| Width | 1991mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 3063mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |