MASERATI Quattroporte Trofeo 3.8L V8 8AT (580 HP)
2020–
572
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 572bhp |
| Power | 426.6kW |
| Torque | 730Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5263mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3170mm |
| Kerb Weight | 2000kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |