MASERATI Quattroporte V 4.2L V8 6AT RWD (400 HP)
2003–2012
396
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
14.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4244cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 396bhp |
| Power | 295kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.9mpg |
| Combined | 15.8L/100km |
| Urban | 23.3L/100km |
| Extra-Urban | 11.5L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 3063mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 Zr18 (Front) - 285/40 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |