MASERATI Quattroporte VI 3.0L V6 8AT AWD (430 HP)
2016–
424
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
179
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 424bhp |
| Power | 316.3kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 288km/h |
| Top Speed | 179mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5263mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3170mm |
| Kerb Weight | 1920kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 || 275/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |