MASERATI Quattroporte VI 3.0L V6 8AT RWD (250 HP)
2016–
247
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5263mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3170mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 || 275/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |