MASERATI Quattroporte VI 3.0L V6 8AT RWD (275 HP)
2016–
271
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
157
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 271bhp |
| Power | 202.2kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 253km/h |
| Top Speed | 157mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5263mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3170mm |
| Kerb Weight | 1925kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 || 275/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |