MASERATI Quattroporte VI 3.0L V6 8AT RWD (350 HP)
2016–
345
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257.4kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5263mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3170mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 || 275/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |