MASERATI Quattroporte VI 3.0L V6 RWD 8AT (275 HP)
2013–2016
404
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 404bhp |
| Power | 301kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5263mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3170mm |
| Kerb Weight | 1960kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R20 || 285/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |