MASERATI Quattroporte VI 3.8L V8 8AT RWD (530 HP)
2016–
523
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 389.8kW |
| Torque | 710Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5263mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3170mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R20 || 285/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |