MAYBACH 57 Spezial (W240) 6.0L V12 5AT (612 HP)
2006–2012
603
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
14.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 603bhp |
| Power | 450kW |
| Torque | 1000Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.3mpg |
| Combined | 16.4L/100km |
| Urban | 24.5L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5728mm |
| Width | 1981mm |
| Height | 1557mm |
| Wheelbase | 3391mm |
| Kerb Weight | 2673kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 Zr20 (Front) - 275/45 Zr20 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |