MAYBACH 57 Zeppelin 6.0 V12 Biturbo 5AT (640 HP)
2009–2012
632
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
172
mph
Top Speed
14.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 632bhp |
| Power | 471kW |
| Torque | 1001Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 277km/h |
| Top Speed | 172mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.3mpg |
| Combined | 16.4L/100km |
| Urban | 24.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5728mm |
| Width | 1979mm |
| Height | 1572mm |
| Wheelbase | 3388mm |
| Kerb Weight | 2735kg |
| Boot Capacity | 603L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |