MAYBACH 62 (V240) 5.5L V12 5AT (550 HP)
2002–2012
543
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
14.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5513cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 543bhp |
| Power | 405kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.8mpg |
| Combined | 15.9L/100km |
| Urban | 24L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 6165mm |
| Width | 1981mm |
| Height | 1572mm |
| Wheelbase | 3828mm |
| Kerb Weight | 2780kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 Zr19 (Front) - 275/50 Zr19 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |