MAYBACH Typ 12 Cabriolet 7.0 V12
1929–1931
148
bhp
Power
91
mph
Top Speed
8.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6967cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 8.7mpg |
| Combined | 27L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5100mm |
| Width | 1821mm |
| Wheelbase | 3660mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 32 X 6.75 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |