MAYBACH Typ DSH Cabriolet 5.2
1934–1937
129
bhp
Power
87
mph
Top Speed
11.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5181cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.8mpg |
| Combined | 19.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5499mm |
| Width | 1844mm |
| Wheelbase | 3734mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.50-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |