MAYBACH Typ SW 35/SW 38 3.4
1935–1939
138
bhp
Power
93
mph
Top Speed
12.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3434cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.8mpg |
| Combined | 18.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 3381mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |