MAYBACH Typ SW 42 4.2 Lang
1940–1945
138
bhp
Power
99
mph
Top Speed
13.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.1mpg |
| Combined | 18L/100km |
Dimensions & Weight
| Width | 1849mm |
| Wheelbase | 3680mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |