MAYBACH Typ W5 SG 27/120 HP (Closed Body) 7.0 Lang
1928–1929
118
bhp
Power
84
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6991cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 417Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Dimensions & Weight
| Width | 1760mm |
| Wheelbase | 3660mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 33 X 6.75 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |