MAYBACH Typ W6, W6 DSG Cabriolet 7
1931–1935
118
bhp
Power
81
mph
Top Speed
10.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6992cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.7mpg |
| Combined | 22L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5370mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 3660mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.5-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |