MAYBACH Typ Zeppelin Doppel-Sechs 7 Liter (DS 7) 7.0 V12 Lang
1930–1933
148
bhp
Power
93
mph
Top Speed
8.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6967cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 8.4mpg |
| Combined | 28L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5499mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 3734mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |