MAYBACH Typ Zeppelin Doppel-Sechs 8 Liter (DS 8) 8.0 V12
1931–1937
197
bhp
Power
106
mph
Top Speed
8.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7973cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 8.4mpg |
| Combined | 28L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5370mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 3660mm |
| Kerb Weight | 2784kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.50 X 20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |