MAZDA 121 (Mk.1) 1.3L 5MT (67 HP)
1987–1991
66
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1324cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49.3kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3475mm |
| Width | 1605mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2296mm |
| Kerb Weight | 775kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R12S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |