MAZDA 121/ Revue (Mk.2) 1.1L 5MT FWD (54 HP)
1991–1998
53
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1138cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 53bhp |
| Power | 39.7kW |
| Torque | 86Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2390mm |
| Kerb Weight | 805kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |