MAZDA 121/ Revue (Mk.2) 1.3L 5MT FWD (72 HP)
1991–1998
71
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1324cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2390mm |
| Kerb Weight | 810kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |