MAZDA 2 / Demio - sedan 1.5L 5MT FWD (113 HP)
2008–2014
111
bhp
Power
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83.1kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4262mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |