MAZDA 2 / Demio 1.4L CiTD 5MT (68 HP)
2002–2007
67
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3924mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |