MAZDA 2 1.5L 5MT (103 HP)
2007–2014
102
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
39.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.8mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |