MAZDA 2 1.5L SKYACTIV-D 6MT FWD (105 HP)
2014–2019
103
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
69.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 69.2mpg |
| Combined | 3.4L/100km |
| Urban | 3.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.2L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |