MAZDA 2 1.5L SKYACTIV-G 5MT FWD (75 HP)
2014–2019
74
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |