MAZDA 2 1.5L SKYACTIV-G 6AT FWD (90 HP)
2014–2019
89
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1075kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |