MAZDA 323 (BF) Station Wagon 1.5L 5MT FWD (75 HP)
1986–1994
74
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4219mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |