MAZDA 323 (BF) Station Wagon 1.6L 5MT AWD (86 HP)
1986–1994
85
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 85bhp |
| Power | 63.2kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1105kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |