MAZDA 323 (BG) Hatchback 1.4L 5MT (67 HP)
1989–1994
66
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1324cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 99Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 925kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |