MAZDA 323 (BG) Hatchback 1.8L D 5MT (56 HP)
1989–1994
55
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1720cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 55bhp |
| Power | 41.2kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |