MAZDA 323 (BG) Hatchback 1.9L 5MT 4WD (103 HP)
1989–1994
105
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1840cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |