MAZDA 323 (BG) Sedan 1.3L 5MT FWD (73 HP)
1989–1991
72
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1323cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 53.7kW |
| Torque | 101Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |